niedziela, 11 stycznia 2015

Majorka - 5 razy tak!


1- Słonecznie
2- Bajecznie
3- Atrakcyjnie
4- Bezpiecznie
5- Koniecznie     

Załóżmy, że dopuszczalne jest stwierdzenie "pozytywnie rozczarować". Tak określiłabym wrażenia z wyjazdów na Majorkę. 
Uważałam tę wyspę za destynację „oklepaną” i „zaklepaną” dla emerytów zza naszej zachodniej granicy. Dlatego też myślałam, że odwiedzimy to miejsce dopiero po 50- tce. 

Tymczasem spędziliśmy tam fantastyczne chwile -  dwukrotnie – rok po roku.  Za pierwszym razem zwiedziliśmy północną i zachodnią część wyspy, za drugim – i o tym będzie dziś - wschodnią i południową stronę.

Ponieważ podróżowaliśmy już we troje, z 5- miesięcznym człowieczkiem poczekaliśmy aż mordercze upały odpuszczą i wybraliśmy się w pierwszej połowie października.  
Logistycznie idealnie – przedpołudniowy lot Ryanairem  z poznańskiego lotniska bezpośrednio do Palma de Mallorca zajął niecałe 3h. Na lotniskowym parkingu czekał już na nas zarezerwowany wcześniej samochód za naprawdę małe pieniądze.  Staś bezproblemowo zniósł podróż i dzielnie znosił komentarze zniesmaczonych współpodróżnych którzy dziwili się „jak można z takim małym dzieckiem podróżować”.
Te wakacje będą powolne i spokoje J , dostosowane do potrzeb i planu dnia najmłodszego podróżnika.

Słonecznie: temperatura oscylowała w granicach 20-23 stopni, promienie słońca podtrzymywały letni klimat. Temperatura wody idealna- ok  22 stopni.  Wieczory już chłodniejsze , zazwyczaj wystarczyło się okryć lekkim sweterkiem.  

Cala Mondrago - malownicza plaża położona na terenie Parku Narodowego Mondrago

Cala Mondrago

Cala Mondrago


Bajecznie: widoki nieprzeciętne, pocztówkowe. Bogactwo roślin. Strome zbocza gór opadające prosto do turkusowego morza.
Wspomnienia  przemierzania krętych dróg pasmem Serra de Traumuntana  wciąż wywołują u mnie przyspieszone bicie serca.Cala d'Or - spokojna miejscowość z charakterystycznymi bielonymi wapnem domami. Położona wśród małych zatoczek tworzy malownicze widoki.

Pełna serpentyn droga prowadzi do sa Calobra - pięknej turkusowej zatoki. Niezapomniane wrażenia podczas mijanki z autokarem na zakręcie :)   


Atrakcyjnie:  liczba miejsc wartych odwiedzenia jest przeogromna, nie sposób zwiedzić wyspy w dwa tygodnie. Stolica – Palma, Valdemossa – najsłynniejsza miejscowość na Majorce związane z Fryderykiem Chopinem, Sa Calobra, Przylądek Formentor, Soller – to tylko niektóre  atrakcje, które po prostu trzeba zobaczyć.

Portocolom 

Santanyi - małe miasteczko, gdzie odbywa się tradycyjny majorkański targ Manacor
Bezpiecznie: zawsze zabieramy z Polski ubezpieczenie podróżne i apteczkę (tym razem była dużych rozmiarów, gdyż zawierała całe dziecięce „w razie czego”). Obowiązkowo też ksera dokumentów i zabezpieczone środki pieniężne.
Majorkańczycy są sympatyczni i chętni do pomocy, a Policjanci z uśmiechem wykonują swoją pracę ;)


Koniecznie trzeba spróbować lokalnych rozkoszy podniebienia. Kuchnia majorkańska to bogactwo śródziemnomorskich smaków! Szukając pamiątek warto zwrócić uwagę na tutejsze rękodzieło.


Targ w Santanyi

Duży wybór przypraw na targu w Santanyi
C.D.N.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz